خبرگزاری حقوقی

افزایش آمار زندانیان

26 فروردین 1397
در هر ساعت ۴۹ نفر به زندان می روند.
افزایش آمار زندانیان

در هر ساعت ۴۹ نفر به زندان می روند صرف نظر از صحت و سقم تعداد اعلام شده زندانیان واقعیت این است که در کشور ما ارتکاب به جرم افزایش یافته که بیشتر آن مرتبط با جرایم مواد مخدر است.
در مقایسه با سال های گذشته جمعیتی که در آسیب های اجتماعی گرفتار می شوند چند برابر شده است که این امر بسیار نگران کننده است مدیر کل بازرسی و ارزیابی عملکرد سازمان بهزیستی کشور و رئیس انجمن مددکاران ایران چندی پیش اعلام کرد در هر ساعت ۴۹ نفر به زندان می روند در حالیکه در سال ۱۳۵۸ این آمار ۱۰ نفر در هر ساعت بوده است به این مورد آمارهایی که در خصوص سلامت روان منتشر می شود را اضافه کنید بر اساس آمار مسئولان وزارت بهداشت ۲۵% مردم حداقل دارای یک اختلال روانی هستند یعنی به ازای هر ۴ نفر ،یک نفر دچار اختلالات روانی است.
جرم تابعی است از وضعیت اقتصادی هر کشور و وضعیت اقتصادی طبیعتا در میزان جرم و جنایت در آن کشور تاثیر دارد اما نابسامانی اقتصادی حالتی از وضعیت اقتصادی است که اقتصاد در حال رکود ایجاد می کندو تبعا با رکود اقتصادی بیکاری افزایش خواهدداشت
کثرت جمعیت کیفری زندانها ناشی از وضع نابسامان اقتصادی است که از یک طرف سفره کشور نانخور فراوانی پیدا کرده است و از طرف دیگر بسیاری از مشاغل به دلیل تعطیلی مراکز تولید از بین رفته است و باکاهش سرمایه گذاری در کشور محل کار جدیدی برای نیرو های کار داوطلب فراهم نمی شود.
فروشندگان عمده ی مواد مخدر با توجه به درآمد بسیاری که از توزیع و خرید و فروش این مواد کسب می کنند به افراد بیکار مبالغ بیشتری پرداخت می کنند و همین امر باعث گرایش افراد بیکار و گرفتار افزون تر می شود.
قطعا مساله ی اشتغال و رشد اقتصادی مستلزم ایجاد بازار کار مناسب است با این حال مساله فرهنگی و توجه به آن و همچنین اختلاف طبقاتی شدیدی که در جامعه وجود دارد در این مساله نقش دارد به عنوان نمونه در نظر بگیرید کارگری که در آخر دهه ۸۰ ماهیانه یک میلیون تومان دریافت می کرده حتی اگر در این مدت حقوق وی به سه برابر افزایش یافته باشد میزان درآمد و توان خرید وی با حقوق فعلی به اندازه ای نیست که در سال ۹۰ بوده است.
در سال ۹۰ یک نفر با درآمد یک میلیون در ماه قادر بود معادل ۶۸۵ یورو (با نرخ بانک مرکزی ) خریداری کند اما اکنون که یورو ۴ برابرشده است با سه برابر حقوقش فقط می تواند ۷۵%کالایی که می توانست بخرد را خریداری کند.
کاهش ارزش پول کشور و وضعیت اقتصادی نا مطلوب اثر مخربی بر زندگی طبقات حقوق بگیر گذاشته است این در حالی است که اقلیت کوچکی که به ۱۰% هم نمی رسند از آخرین سال های دهه ۸۰ تا به امروز با برخورداری از رانت، سیستم اقتصادی فاسد و وضعیت نابسامان سیاست کار در کشوردرآمد ها و امکاناتشان چندین برابر شده است.
در نتیجه ۷۰% مردم در منطقه با تناسب های بالا و پایینی قرار می گیرند و ۲۰%در وضعیت متوسط و ۱۰%دیگر به تنهایی چندین برابر در آمد ۹۰% مردم را به دست می آورند.

 

 

 

مشاوره حقوقی دادفر